Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Boj o život 13 chlapce na Plzeňsku

Jelikož již pár let bojuji proti pití energetických nápojů u dětí a pár desítek jsem jich svým svěřencům vylil do umyvadla musím zde zveřejnit článek Florbalové školy Plzeň. Prosím zde všechny rodiče aby se nad tím zamysleli. Např. v Litvě je prodej povolen od 18 let a Švédsku od 15 let (a opravdu kontrolují občanky).


Boj o život 13 chlapce na Plzeňsku
Autor: Václav Čáslava | Datum: 29.1.2020 - 00:00 | Zhlédnuto: 1611x

Do Karlových Varů držíme palce a za celý florbal na jihu přejeme brzké uzdravení.

Článek FBŠ Plzeň:

ŽIVOT V RUKOU ZÁCHRANÁŘŮ

Na turnaji starších žáků ve Šťáhlavech v neděli 19. ledna 2020 došlo souhrou několika okolností k události, kterou na hřištích vidět rozhodně nechceme. Díky kombinaci několika faktorů, mezi nimiž bylo i požití energy drinků došlo k upadnutí do bezvědomí u mladého hráče z družstva Karlových Varů. Jen díky pohotové záchraně laických pořadatelů, tak i přivolaných záchranářů nedošlo k nejhoršímu. Přikládáme vyjádření Letecké záchranné služby Líně MUDr. Petry Vyhnalové.

ZÁCHRANA VE ŠŤÁHLAVECH

MUDr. Petra Vyhnalová: "Dne 19.1.2020 jsme byli aktivováni dispečinkem záchranné služby ke vzletu do sportovní haly ve Šťáhlavech, kde 13 letý chlapec po florbalovém zápase upadl náhle do bezvědomí. Došlo k zástavě oběhu s lapavým  dýcháním. Začal boj o život. Na místo dorazily tři posádky profesionálních záchranářů včetně naší Letecké záchranné služby (LZS). Stav byl kritický, u chlapce probíhala maligní arytmie s nutností defibrilace. Po prvním výboji se hocha nepodařilo oživit, situace byla velmi vyhrocená. Po druhém výboji, měl chlapec znovu šanci, objevil se normální srdeční rytmus. Okamžitě jsme chlapce transportovali do FN Lochotín, kde se třetí den probudil z umělého spánku. V současné době je naštěstí v dobrém stavu. Důvodem, proč toto popisuji, je upozornění a ochrana vašich dětí před konzumací energy drinků (Red  Bull, Monster a další značky). Tento 13 letý hoch než upadl do bezvědomí, vypil podle svědků dvě plechovky nápoje Red Bull. Sama jsem matka tří dětí (12, 13, 15 let) a spatřuji trend pití energy nápojů v této věkové kategorii jako značně silný a nebezpečný. Souvislost se zástavou srdce, vznikem maligní arytmie je ze současných vědeckých studií zřejmá. Pití energy drinků v mladém věku může takový stav přivodit nebo způsobit jiné závažné poškození zdraví. V Evropě je tato otázka poměrně diskutovaná. V České republice povědomí o této situaci není velké. Přidávám odkazy na studie, které tuto souvislost potvrzují a také články z českých médií." 

PODĚKOVÁNÍ ZA POMOC

Vlasta Růžičková z tlučenského klubu, který turnaj pořádal, vyslovila poděkování paní Miroslavě Polanské z Radějovic a panu Petru Špachmannovi z Tlučné. Oba si zaslouží obdiv, úctu a poděkování. V momentě, kdy život najednou visí jen na tenkém vlásku a závisí na rozhodnosti a obětavosti lidí kolem, neváhali a ihned zahájili resuscitaci chlapce a pokračovali v ní až do příjezdu RZS a příletu LZS.